2010. április 29., csütörtök

Horthy-kripta

Cím: Kenderes, Toldi Miklós utca, temető

A Horthy család kriptáját az 1920-as években építették, a kenderesi temetőben található. Az épületben 20 sírhely található, amelyből 4 üres. 
Itt nyertek örök nyughelyet:
  • vitéz nagybányai Horthy Miklós
  • vitéz nagybányai Horthy Miklósné aradi Purgly Magdolna gyermekeik:
    • Horthy Magdolna
    • gróf Károlyi Gyuláné Horthy Paulette
    • Horthy István
    • Ifj. Horthy Miklós
    • Horthy Paulette férje Gróf Károlyi Gyula
    • a Kormányzó Úr nagyszülei

Horthy-kastély

Cím: Kenderes, Szent István út 27.

A ma iskola, kollégium és kastélyszállóként üzemelő kastély neobarokk stílusban épült. Mai alakját 1925-ben, Kalin Ferenc építész által nyerte el.
 
Az építés

A város közepén lévő ősi kastély történetének részletei máig tisztázatlanok. Az eredetileg földszintes, késő barokk stílusú épület 1857-ben került a Horthy család birtokába, midőn a Szabolcs megyéből áttelepült Horthy István feleségül vette Halasy József kenderesi birtokos leányát, Paulát. Minden valószínűség szerint az 1800-as évek első harmadában Halasy Károly, a kormányzó dédapja építtette fel, késő barokk stílusban. Győry Lajos, Kenderes néhai tudós lelkipásztora szerint azonban a XVIII. század derekán a Károlyi grófok udvarháza állt ezen a helyen, és a kúriát Halasy alispán csak kibővíttette.

A kastély építészeti érdekessége, hogy a késő barokk stílust egy korábbi irányzat, a bécsi barokk jegyeivel egészítették ki. Ez az átépítés Horthy Miklósnénak volt köszönhető, akinek a család bécsi tartózkodásának idején a Mária Terézia-kori, gyönyörű barokk épületek nagyon megnyerték a tetszését. Kenderesen a vasútállomás kormányzói várója és a községháza homlokzata ugyancsak Horthyné ízlésére utal, nejének a kormányzó ezzel is igyekezett kedvében járni.

A kastély élete

Az 1919 nyarán vívott harcok során, amikor a magyar Vörös Hadsereg a községet a románoktól átmenetileg visszafoglalta, a kastély súlyosan megrongálódott. 1922-ben a tetőzetet állították helyre, majd 1925-ben Kalin Ferenc tervei szerint az egész épületet átépítették. A földszintet dohányzóval és az előtte kialakított terasszal, a két oldalszárnyat a bejárat felőli oldalon négyoszlopos tornáccal, a főszárnyat pedig íves kocsi-aláhajtóval toldották meg. Jelentősen megváltozott az épület belső beosztása is. A közfalakat áthelyezték, a főszárnyra emeletet húztak, a padláson pedig manzárdszobákat alakítottak ki. Az új lakószobákkal alkalmassá tették a kastélyt vendégek fogadására és elhelyezésére, mivel 1944 előtt a miniszterek, tábornokok, külföldi államférfiak és diplomaták a nyári időszakban gyakran megfordultak a kormányzó kenderesi rezidenciáján.

1944 októberében a Horthy családot a németek elvitték. Ezután a kastélyban lévő értékeket széthordták és megpróbálták az épületet tönkretenni. A bútorokat elhordták, a csodálatos könyveket és megmaradt tárgyakat máglyára hordták és elégették. 
Volt olyan időszak, amikor az épületet magtárnak használtál, illetve lovakat tartottak benne. 1950-ben iskolát létesítettek itt. Először 6 hetes traktoros képzést indítottak itt, majd később mezőgazdasági szakiskolát létesítettek. Jelenleg a kastélyba látogatók az épület szépségét tekinthetik meg, valamint azt a pár helyiséget, ami eredeti állapotában megmaradt. Az egykori pipázó pedig emlékszobaként őrzi a múltat, amelyben képeket láthatnak a régi idők kastélyáról.

Aki először jár településünkön, bizonyára némi meglepődéssel hallja a helybeliek, köztük is különösen az idősebbek nosztalgiától sem mentes történeteit Horthy Miklósról és családjáról. Magyarországon egyedülinek számít a kastély bejárata előtt látható Horthy-mellszobor is: 1945 után sehol máshol nem állítottak szobrot az egykori kormányzónak. Kenderesen azonban Horthy Miklósra elsősorban nem mint politikusra, a háborús tragédiába sodródott Magyarország államfőjére emlékeznek. A falu bőkezű patrónusát, jó szándékú és emberséges birtokosát tisztelik személyében.

2010. április 26., hétfő

Megközelítés


Nagyobb térképre váltás

Nyitvatartás, Belépők

Az emlékhelyek túra keretében, illetve külön-külön is látogathatóak, jegyváltás a Tengerészeti Kiállítóteremben és a Horthy kastélyban történhet. (Kenderes, Szent István út 41.)


Látogatáskor lehetőség van túravezető közreműködését is igénybe venni, a túravezető (Bodor Tamás) elérhetősége: 06-30/455-3485, 59/528-044, e-mail:horthytura@kenderes.hu


Látogatási idő


Az emlékhelyek – a látogatási szokásokhoz alkalmazkodva- téli és nyári nyitvatartási rendben működnek.


Nyári nyitvatartás (május 1. és szeptember 30. között):


Hétfő: 10:00- 18:00 (hétfőn is nyitva)
Kedd: 10:00-18:00
Szerda: 10:00-18:00
Csütörtök: 10:00-18:00
Péntek: 10:00-18:00
Szombat: 10:00-18:00
Vasárnap: 10:00-18:00


Téli nyitvatartás (október 1. és április 30. között):


Hétfő:szünnap
Kedd: 9:00-17:00
Szerda:9:00-17:00
Csütörtök:9:00-17:00
Péntek: 9:00-17:00
Szombat: 9:00-17:00
Vasárnap: szünnap


Belépőjegyek


Az emlékhelyek a kedvezményes esetek kivételével csak belépőjegy megfizetése után látogathatók. Belépőjegy a Tengerészeti Kiállítóterem és a Horthy kastély helyszínén váltható. Érvényes belépőjeggyel a látogató –a látogatási időn belül- tetszőleges időt tölthet el.


Belépőjegyek árai:
     A belépőjegyhez kapcsolódó kedvezmények:
                Ingyenes:



  • a kiskorúak, általános iskolai tanulmányaik megkezdéséig,









  • a nemzetközileg elismert sajtóigazolvánnyal rendelkező sajtóképviselők,









  • a kenderesi és bánhalmai állandó lakosok








  •                  Kedvezményes (50%-os):






  • az általános iskolák, gimnáziumok, szakközépiskolák, szakmunkásképző és szakiskolák nappali oktatásban részt vevő tanulói és a felsőoktatási intézmények nappali, esti és levelező tagozatos hallgatói,










  • nemzetközi diákigazolvánnyal rendelkező tanulók,









  • nyugdíjas magyar állampolgárok,









  • a mozgássérültek és más fogyatékosok, valamint kísérőik (jogosultanként legfeljebb 1 fő).







  • Felnőtt jegy:1000Ft
    Kedvezményes jegy (diák, nyugdíjas):500Ft
    Csoportos jegy (legkevesebb 15 fő esetén):500Ft/Fő


    A belépőjegyek ára tartalmazza igény szerint az túravezetés díját is.

    Tengerészeti Kiállítóterem

          A gyűjteményt 2003-ban nyugalmazott tengerészek hozták létre az Alföld szívében, azzal a céllal, hogy Horthy Miklós tengerészeti, kormányzói, illetve emigrációs múltját megőrizzék az utókor számára. A kiállítási anyagban képi-, és tárgyi emlékeket láthatnak az ide látogatók, amelyek méltón őrzik hajózási múltunkat.  (www.kenderes.hu)

    Welcome

    Kedves Látogató!


        Köszöntelek weblapomon. Ezen a webhelyen szeretném népszerűsíteni Vitéz Nagybányai Horthy Miklós emlékhelyeit, elsősorban Kenderes város vonatkozásában, mivel kenderesi lakos vagyok én magam is.


        Jó böngészést kívánok!